سحرنگار

قدس -رئیس کمیته پدافند غیرعامل شهرداری قدس از پیگیری برای نصب و راه اندازی نخستین ایستگاه شتاب نگار زلزله در شهرقدس خبر داد.

سحرنگار -به گزارش اداره ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی و شهرداری قدس، مهندس مسعود مختاری با اشاره به زلزله خیز بودن مناطق مختلف کشور و بویژه استان تهران، گفت: شهرقدس در یکی از زلزله خیزترین مناطق کشور واقع شده است که وقوع زمین لرزه های گاه و بیگاه شاهدی بر این موضوع می باشد.

وی اظهار داشت: با توجه به اینکه نمی توان وقوع زلزله را به طور قطع پیش بینی کرد، بنابراین انجام اقدامات پیشگیرانه می تواند از تحمیل خسارات سنگین ناشی از وقوع این بلای طبیعی جلوگیری نماید.

شهردار قدس با بیان اینکه یکی از اقدامات پیشگیرانه درخصوص زلزله، ایجاد ایستگاه های لرزه نگاری می باشد، تصریح کرد: در صورت وقوع زلزله این شتاب نگارها شدت زلزله را در لحظه تخمین زده و اعلام می ‌کنند. دستگاه‌ های شتاب نگار به محض رسیدن موج زلزله هشدار خواهند داد که زلزله در کدام نقطه و با چه شدتی رخ داده و با استفاده از این داده‌ ها علاوه بر اینکه می ‌توان تخمین شدت زلزله را براساس سامانه هشدار سریع زلزله مشخص کرد، می ‌توان اقدامات ضروری نظیر برنامه ریزی جهت امدادرسانی را نیز به شکل مدیریت شده انجام داد.

مهندس مختاری به اولویت یافتن توسعه ایستگاه های شتاب نگار در مناطق زلزله خیز با خطر نسبی بالا و همچنین پهنه های جمعیتی با تراکم زیاد بر اساس برنامه ششم توسعه کشور اشاره کرد و افزود: بر همین اساس در سال جاری موضوع نصب و راه اندازی ایستگاه شتاب نگار در ستاد مدیریت بحران و کمیته پدافند غیرعامل شهرداری مطرح شد.

وی تصریح کرد: از آنجا که مدیریت یکپارچه و متمرکز شبکه شتاب نگار توسط مرکز راه، مسکن و شهرسازی انجام می گیرد، در خصوص بهره مندی شهرقدس از این ایستگاه مکاتبات و پیگیری های لازم با وزارت راه و شهرسازی انجام پذیرفته و مقرر شده سامانه یادشده به ارزش تقریبی ۱۰ میلیارد ریال توسط مرجع ذیربط تهیه و به صورت رایگان به شهرداری قدس واگذار گردد.

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
0 کاراکتر ها
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

ورود کاربران

فیلم و کلیپ

ویژه نامه ها

نظرسنجی

نظر شما در مورد کیفیت اخبار این سایت چیست؟

تبلیغات سایت

 

Template Design:Dima Group