سحرنگار

 مهر:سومین مرحله بازگشایی کتابخانه‌های عمومی کشور با موافقت ستاد ملی کرونا از یکشنبه اول تیر اجرا شده و کتابخانه‌ها به‌روی اعضا باز می‌شوند.  سحرنگار-با توجه به دستورالعمل‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و هماهنگی با ستاد مبارزه با کرونا، در سومین مرحله از بازگشایی کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور، اعضاء و مراجعان می‌توانند از روز یک‌شنبه یکم تیر ماه سال جاری به این‌مراکز مراجعه کنند.
بر این‌اساس و با تأکید بر استفاده از ماسک، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی ستاد ملی کرونا، فضاها و بخش‌های مختلف کتابخانه تغییر خواهد کرد، بخش مخزن کتابخانه به‌صورت بسته اداره خواهد شد و سالن‌های مطالعه در کتابخانه‌های عمومی با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و تغییر در چیدمان میز و صندلی‌های مطالعه فعال خواهند بود.
همچنین استفاده اعضا از سالن‌های مطالعه با رعایت نوبت امکان‌پذیر است و اجرای برنامه‌های فرهنگی به‌شکل حضوری (جمع خوانی، نقد کتاب، کتاب‌خوان و ...) تا اطلاع ثانوی ممنوع خواهد بود. بر این‌اساس کتابخانه‌های عمومی این‌نوع برنامه‌های ترویجی و فرهنگی را در فضای مجازی اجرا خواهند کرد.
افزایش خودکار زمان عضویت اعضا، به‌مدت ۴ ماه انجام شده و بازه زمانی امانت منابع به یک‌ماه افزایش می‌یابد و بابت دیرکرد منابع به امانت رفته نیز جریمه ای دریافت نخواهد شد.
همچنین حضور اعضای کودک در این مرحله امکان پذیر نیست، ولی والدین می توانند کتاب های مورد نیاز فرزندان خود را امانت بگیرند و بخش نابینایان و ناشنوایان نیز کماکان تعطیل خواهد بود. تا پیش از این، کتابخانه‌های عمومی کشور، طی دو مرحله بدون حضور اعضاء بازگشایی شد.
در مرحله اول بازگشایی و بر اساس بخشنامه‌ای کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور پس از حدود ۳ ماه تعطیلی اضطراری، با رعایت ضوابط و دستورالعمل‌های بهداشتی، از ۲۹ اردیبهشت آغاز به‌کار کردند.
در مرحله دوم نیز کتابداران طی بخشنامه دیگری به آماده‌سازی بخش‌های مختلف و ایجاد تغییرات موردنظر برای بازگشایی جهت حضور اعضا پرداختند.
 

Add comment


Security code
Refresh

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

Template Design:Dima Group