سحرنگار

سحرنگار- اداره سیما و منظر شهری شهرداری قدس در سال 98 اقدامات متعددی را بر 2 محور «رفع نازیبایی‌های بصری» و «زیباسازی محیط شهری» به انجام رسانده که شامل حذف و پاکسازی دیوارنوشته‌های نامناسب و جمع‌آوری تبلیغات محیطی غیرمجاز، اجرای 22هزار مترمربع طراحی، رنگ‌آمیزی‌ و نقاشی بر دیوارهای سطح شهر، اجرای نقاشی و رنگ‌آمیزی دیوارهای مدارس در ابعادی بیش از 8 هزار مترمربع و... بوده است.

به گزارش اداره ارتباطات و امور بین‌الملل شورای اسلامی و شهرداری قدس، آراستگی و زیبایی سیما و منظر شهری از جمله مؤلفه‌های مدیریت شهری است که نزد شهروندان و مدیران شهری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و در هویت‌بخشی به کالبد و فضای شهری تاثیر بسزایی دارد. بر این مبنا، اداره سیما و منظر شهری شهرداری قدس بر 2 محور «رفع نازیبایی‌های بصری» و «زیباسازی محیط شهری» اقدامات خود را دنبال می‌کند. گزارش پیش رو عملکرد اداره سیما و منظر شهری شهرداری قدس در سال 98 را مورد بررسی و تحلیل قرار داده است.
توجه به ساماندهی سیما و منظر شهر و جلوه‌های بصری آن به عنوان یکی از اولویت‌های اجرایی اداره سیما و منظر شهری در راستای جلب رضایتمندی شهروندان محسوب می‌شود که با توجه به اهمیت این مسئله در تزریق شادابی و نشاط اجتماعی به شهروندان، تلطیف بصری و ارتقای بهداشت روانی جامعه، ضرورت رفع اغتشاش‌های بصری با پاکسازی پوشاننده‌های نامناسب و جمع‌آوری تبلیغات محیطی غیرمجاز بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. تبلیغات غیرمجاز، دیوارنویسی‌های نامناسب و... بر دیوارهای سطح شهر با ایجاد اختلال و آشفتگی‌های بصری، حس نامطلوبی را نسبت به سیما و منظر شهر به مخاطب القا می‌کند. در همین راستا واحد زیباسازی با شناسایی موارد نامناسب و غیرمجاز منقش در دیوارهای سطح شهر اقدام به حذف و امحاء این موارد می‌نماید.
اقدامات این واحد فقط به حذف و پاکسازی دیوارنوشته‌های نامناسب و نابهنجار محدود نمی‌شود، بلکه طراحی و اجرای رنگ‌آمیزی‌ها، نقاشی‌های دیواری با مضمو‌ن‌هایی چون پیام‌های شهروندی، محتواهای ملی، اخلاقی و مذهبی، تصاویر و... از دیگر اقدامات صورت گرفته می‌باشد. گفتنی است در سال گذشته اقدامات یادشده که عموما در بوستان‌ها و معابر اصلی سطح شهر انجام شده، در بیش از 22هزار مترمربع از دیوارها و فضاهای شهری به مرحله اجرا در آمده است.
اجرای طرح پیرایش شهری با حذف عناصر بدمنظر در نمای ساختمان‌ها و معابر شهری، پاکسازی زوائد نظیر سایبان‌های اضافی مغازه‌ها، تابلوهای موجود در نمای ساختمان‌ها، بیرون‌زدگی‌ها، بقایای تخریب، دیوارنوشته‌ها، تابلوها، بنرها و تبلیغات محیطی غیرمجاز و ابعاد غیراستاندارد در شهر و... از یک سو موجب ارتقای کیفیت سیما و منظر شهری و رفع اغتشاش‌های بصری می‌شود و از سوی دیگر به نمایش و جلوه نمودن کارا و اثربخش اقدامات زیباسازی شهری و شکل‌گیری نظم بصری منجر خواهد شد.
تابلوهای نصب شده مغازه‌ها و اصناف در شهر جزئی از سیما و منظر شهری هستند که اگر این نماها قدیمی، بی‌ضابطه، ناهماهنگ و غیراستاندارد باشند، آشفتگی بوجود آمده موجب برهم خوردن نظم بصری در سطح شهر خواهد شد و این می‌تواند اثرات سوئی در اذهان شهروندان از بعد روانی به همراه داشته باشد و شهر به هم ریخته و بی‌نظم دیده شود.
نقاشی دیواری یکی از مؤثرترین راه‌های زیباسازی در سطح شهر محسوب می‌شود که اهدافی چون افزایش زیبایی بصری، تزریق روح شادابی و نشاط به شهروندان و... را دنبال می‌کند. دیوارهای بیرونی مدارس در طول سال تحصیلی به علت تردد انبوه دانش‌آموزان، شیطنت‌های کودکانه و یا تبلیغات محیطی بر روی آنها جلوه نازیبایی پیدا می‌کند و طرح استقبال از ماه مهر فرصت مناسبی برای پاکسازی دیوارها، نقاشی و رنگ‌آمیزی مدارس به منظور آماده نمودن محیطی شاد و پرنشاط برای شروع سال تحصیلی جدید فراهم می‌آورد. از آنجا که نقاشی و رنگ‌آمیزی دیوارهای مدارس عموما جنبه زیباسازی و تربیتی دارد به همین منظور طراحی‌ها و نقاشی‌های دیواری این محیط‌ها اغلب برگرفته از تصاویر طبیعت، مناظر، نقوش سنتی، طرح‌های فانتزی و کودکانه و... است که سال گذشته در ابعادی بیش از 8 هزار مترمربع به مرحله اجرا درآمد.
وظیفه ذاتی اداره سیما و منظر شهری شهرداری آراستن سیما و منظر شهری و حذف زوائد و نازیبایی‌ها از چهره شهر است، اما این هدف بدون مشارکت مؤثر شهروندان تحقق نخواهد یافت و همه افراد جامعه باید برای ایجاد آرامش و نشاط شهری به یکدیگر و مدیریت شهری کمک ‌کنند. برای دیده شدن زیبایی بصری در شهر، شهروندان باید به موضوع نمای ساختمان خود اهمیت دهند. احداث ساختمان‌ها با نماهای شکیل و باهویت و همچنین اجتناب از نصب و قرار دادن زوائد از جمله تابلوها و... در این زمینه بسیار مؤثر است. دستگاه‌های متولی باید با آموزش و فرهنگسازی درست، مشارکت مردم را در زیبایی شهری جلب کنند و شهروندان نیز باید در امر حفظ محیط زیست و زیبایی شهری مطالبه‌گر شوند و نسبت به این امر توجه ویژه‌تری داشته باشند.

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
0 کاراکتر ها
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

ورود کاربران

فیلم و کلیپ

ویژه نامه ها

نظرسنجی

نظر شما در مورد کیفیت اخبار این سایت چیست؟

تبلیغات سایت

 

Template Design:Dima Group